Developed in conjunction with Ext-Joom.com

برگزاری ۲۸۰ محفل قرآن در پیاده‌روی اربعین

0

 محمدی، دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی اربعین با اشاره به اعزام کاروان نور متشکل از ۴۱ قاری برجسته به این مراسم، گفت: ۲۸۰ محفل انس با قرآن در موکب های نجف،‌ کربلا و مسیر پیاده روی اربعین برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما به نقل از شبستان، نشست خبری بررسی فعالیت های قرآنی مراسم اربعین حسینی روز گذشته با حضور حسن محمدی، دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی اربعین در اتحادیه تشکل های قرآن و عترت برگزار شد.
محمدی در ابتدای این نشست با بیان اینکه در موسم اربعین بزرگترین رژه سیاسی ـ دینی شیعیان و مسلمانان جهان برگزار می شود، گفت: شرکت در این مراسم تعظیم شعائر بزرگ و گردهمایی مسلمانان جهان در ایام سوگواره شهادت سیدالشهدا (ع) است.

وی با بیان اینکه در این مراسم ظرفیت های مناسبی جهت انسجام و وحدت بین شیعیان و مسلمانان جهان شکل می گیرد، خاطرنشان کرد: محور فعالیت های فرهنگی در این مراسم فعالیت های قرآنی است چرا که اعتلای مفاهیم بلند قرآنی یکی از اهداف قیام عاشورا بود.

دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی اربعین با بیان اینکه در سال گذشته اتحادیه تشکل های قرآن و عترت بر اساس وظیفه خود برنامه های قرآنی در مسیر پیاده روی اربعین برگزار کرد، گفت: سال گذشته 40 محفل انس با قرآن با حضور 4 قاری بین المللی ایرانی و قاریان محلی در عراق برگزار شد.

محمدی اظهار کرد: امسال نیز در راستای انسجام بخشی به فعالیت های قرآنی با همکاری دستگاه ها و نهادهای مذکور شورای راهبری فعالیت های قرآنی در کمیته فرهنگی ـ آموزشی اربعین شکل گرفت.

وی با اشاره به برگزاری برنامه های قرآنی در مسیر پیاده روی اربعین، گفت: آموزش فعالان و نخبگان قرآنی کشور عراق یکی از مهمترین برنامه های ما برای این ایام است به طوری که 50 نفر از این نخبگان در مشهد مقدس مورد آموزش های قرآنی قرار گرفتند.

دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی اربعین، ادامه داد: در این سفر 40 نفر از آقایان و 10 نفر از بانوان عراقی در موکب های مسیر پیاده روی به فعالیت های قرآنی خواهند پرداخت.

محمدی با اشاره به اعزام «کاروان نور» متشکل از 41 قاری برجسته تواشیح خوان و مبتهل به مراسم اربعین، افزود: 280 محفل انس با قرآن در موکب های نجف،‌ کربلا و مسیر پیاده روی اربعین برگزار خواهد شد اما پیش بینی ما این است که با وجود هماهنگی ها و تعاملاتی که با مسوولان کشور عراق داشته ایم این تعداد به بیش از 500 محفل برسد.

وی با اشاره به برگزاری طرح "کهف و الرقیم" و حفظ سوره فجر به عنوان سوره محوری دز مراسم پیاده روی اربعین، گفت: بروشورهایی حاوی آیات سوره فجر و متن پرسش های مسابقه و تفسیر این سوره بین زائرین اربعین توزیع خواهد شد به این ترتیب که این افراد بعد از حفظ سوره فجر اسم خود را به کانال تلگرامی مربوط به این طرح ارسال خواهند کرد و در همایشی که بعد از مراسم اربعین برگزار می شود به قید قرعه تقدیر می شوند.

دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی مراسم اربعین با بیان اینکه این طرح با هدف ترویج حفظ و قرائت قرآن انجام خواهد شد، گفت: با برگزاری این طرح بزرگترین جمع خوانی قرآنی تاریخ با محوریت سوره فجر روز 17 ماه صفر بعد از نماز جماعت ظهر و عصر در مسیر پیاده روی اربعین برگزار خواهد شد.

محمدی با اشاره به تجهیز موکب های بین راهی به قرآن های رقعی، گفت: ۵ هزار جلد قرآن به 100 موکب بین مسیر پیاده روی اربعین با هدف برگزاری فعالیت های قرآنی مشترک اهدا می شود.

وی با اشاره به برگزاری «نمایشگاه ثقلین» در مسیر پیاده روی اربعین، اظهار کرد: این نمایشگاه با پوسترهایی با طراحی تلفیقی از مفاهیم قرآن و عترت توسط بنیاد امامت برگزار خواهد شد.

دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی مراسم اربعین با بیان اینکه سه موکب قرآنی مخصوص بانوان با فعالیت های خاص در مسیر پیاده روی مستقر هستند، اظهار کرد: مراسم افتتاحیه این فعالیت های قرآنی جمعه 21 آبان ماه در نجف اشرف برگزار خواهد شد و اختتامیه آن نیز در روز اربعین در کربلا و یک روز بعد از آن در نجف اشرف برگزار می شود.

محمدی با اشاره به توزیع بسته های فرهنگی قرآنی در مرزهای شلمچه، مهران و هویزه، خاطرنشان کرد: پویش ملی «شوق وصال» برای کسانی که نتوانستند در زیارت اربعین حضور پیدا کنند در این ایام برگزار می شود، که بر اساس آن این افراد می توانند با قرائت سوره فجر و ارسال عدد 5 به همراه نام خود به سامانه 30008961 در این طرح شرکت کنند.

وی ادامه داد: مقرر شده است تا زایران امام حسین (ع) حاضر در پیاده روی اربعین که در این طرح شرکت می کنند به نیابت از کسانی که در طرح شوق وصال شرکت کرده اند نیز به زیارت آن حضرت بپردازند.

دبیر شورای راهبری فعالیت های قرآنی مراسم اربعین با بیان اینکه اتحادیه تشکل های قرآن و عترت علی رغم قول همکاری های نهادها و دستگاه های قرآنی هیچ اعتباری برای برگزاری طرح های خود دریافت نکرده است، اظهار کرد: ما بر اساس رسالت خود خیرین قرآنی را فعال کردیم و حساب نذورات قرآنی را با شماره 14114 بانک تجارت به این منظور بازکردیم که تا کنون مبالغ ناچیزی جمع آوری شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 پست الکترونیکی    QTV@irib.ir پیامک  300004444   پیامگیر  27868000

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شبکه قرآن می باشد