Developed in conjunction with Ext-Joom.com

عذاب شیطان

0

** عذاب شیطان

* انواع عذاب در قیامت

 مخاطبی گرامی پرسیده‌اند:

سلام،خداوند چگونه شيطاني را كه خود از آتش است عذاب خواهد داد؟ و تا چه زماني عذاب خواهد كشيد؟ منور از ايلام.

*پاسخ:  در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که در قیامت پاداش و عذاب به دو دسته‌ی کلی روحانی و جسمانی تقسیم می شود.

بالاترین پاداش قیامت ، "لقاءالله"( ملاقات و همنشینی با خداوند) است و بدترین عذاب قیامت ، دوری از نظر لطف خداوند مهربان می‌باشد و مطمئنا این دو ، از مقوله‌ی روحانی می باشند.

شاید بتوان با ذکر تمثیلی ، این امر را بهتر درک کرد:

فرض بفرمایید ، در اداره‌ای مشغول به کار هستیم و فرد بزرگواری نیز همکار ما می باشد، ایشان  همواره تاکید می کنند ، آنچه از خوردنی و نوشیدنی که از آن من است را شما اجازه دارید درهنگام  حضور یا غیاب من بدون اجازه مصرف کنید و من کاملا راضی هستم .

در میانه‌ی تابستان در هنگامی که نزدیک به پایان ساعت کاری در روز چهارشنبه می باشد ،  خسته و تشنه و گرمازده از ماموریتی بازمی‌گردیم و در برابر در ورودی با آن دوست رودرو می شویم که در حال خروج از اداره است و هنگام خداحافظی می‌گوید : تا یک هفته‌ی دیگر به اداره نمی‌آید و به ماموریت می رود.

شما به هنگام ورود به اتاق کار ، برروی میز آن دوست، لیوانی می بینید که بر اثر سردی مایع خوشرنگ و وسوسه انگیز درون آن، قطرات آب روی لیوان دیده می شود. در کنار لیوان نیز دستنوشته ای قرار دارد اما شما آن را نمی خوانید، لیوان را برمی‌دارید و آن را بو می کنید ، عطر بسیار دلپذیری دارد.

با خود می گویید : آن دوست که همواره اجازه داده است تا از نوشیدنی های او استفاده کنید و تا هفته‌ی آینده نیز که او بازگردد این مایع فاسد خواهد شد ، به خاطر تشنگی بسیار آن را می نوشید و اتفاقا طعم دلپذیر آن خستگی شما را برطرف می‌کند.

هفته‌ی آینده دوست شما باز می‌گردد و به محض ورود با دیدن جای خالی لیوان با شگفتی می پرسد که آن لیوان چه شده است ؟

شما با تعجب می گویید که آن را نوشیده‌اید و او با عصبانیت می‌پرسد که چرا؟

شما می گویید که او خود اجازه داده است تا هر نوشیدنی و خوردنی که ازآن او باشد را ، استفاده کنید . اما او می گوید : بله،  "هر نوشیدنی و خوردنی"، اما من در کاغذی در کنار لیوان نوشته بودم: "این نوشیدنی نیست و برای آزمایش تا یک هفته باید اینجا بماند" و آنگاه مواد تشکیل دهنده آن را بیان می کند  و شما در می یابید؛ آن از آلوده ترین و پست ترین و منزجرترین  و تهوع آور ترین چیزهایی که قابل تصور است ، ساخته شده بود .

با دانستن این امر چه حالی به شما دست می‌دهد؟

ده سال بعد با یادآوری این نکته ، چه حالی خواهید داشت؟

شما در حالت ناآگاهی با نوشیدن آن لیوان ، فقط درآن لحظه لذت مادی آن را احساس کردید، اما فقط چند دقیقه بعد ، هرچقدر هم که تصور کنید ، آن لذت مادی را احساس نخواهید کرد ، اما عذابی که حاصل آگاهی می باشد، همواره با شما خواهد بود.

در قیامت نیز این گونه است، در آنجا  ما به حقیقت اعمال خود آگاه خواهیم شد، و این درک حقیقت است که ما را از لحاظ معنوی خشنود می سازد یا عذاب می دهد .

نمونه‌ای از این تمثیلات ، در آموزه های دینی ما آمده است ؛ مانند تشبیه غیبت به خوردن گوشت برادر مرده اما متاسفانه ما در این دنیا غافلانه ، از این سخنان عبرت نمی‌گیریم.

البته در مراحل پایین تر پاداش ها و عذاب های جسمانی نیز وجود دارد.

از سوی دیگر ما نیز از خاک ساخته شده‌ایم، آیا به این دلیل، اگر انبوهی خاک بر ما فروریزد یا خشتی که از خاک ساخته شده است بر ما فرود آید،آیا چون ساختار ما از خاک است این خاک و خشت ما را عذاب نمی دهد؟

با این قیاس در می یابیم ، فردی چون شیطان که بر اثر کثرت عبادت، به مقام بسیار بالایی در ملکوت رسیده بود ، بزرگترین عذابش دوری از نظر لطف خدای رحمان است و به عبارتی هم اکنون نیز در حال عذاب است ، زیرا او بسی بهتر از بسیاری ازفرشتگان، به خداوندی خدا آگاه است . در کنار این نکته که چه بسا برای عذاب او ، وسیله‌ای ساخته شده از آتش باشد که او را نیز آزار دهد .

اما بنا بر نص صریح قرآن ، برخی افراد تا ابد در عذاب الهی خواهند بود ، من جمله شیطان،  زیرا  عذاب ابدی شامل کسانی می شود که در مقابل حق گردن کشی کرده و راه حق را بر روی خود دیگران بسته اند .

 اینها با اینکه می دانستند خدایی هست و حجّت بر آنها تمام شده بود باز ایمان نیاوردند ؛ و نه تنها ایمان نیاوردند در مقابل خدا صف آرایی کرده و راه حق را بر روی مردم بستند ؛ ابلیس نیز از روی علم و از سر عناد با خدا ، راه حق را بر مردم می بندد یا مثل ابن ملجم که با کشتن امیرالمو منین (ع) تمام بشریت را از هدایت آن حضرت محروم کرد ؛ یا مثل شمر و ابن زیاد که باعث دوام ظلم تا روز ظهور موعود شدند .  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 پست الکترونیکی    QTV@irib.ir پیامک  300004444   پیامگیر  27868000

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شبکه قرآن می باشد