Developed in conjunction with Ext-Joom.com

نماز شب

2
+2

**نماز شب
پرسش: لطفا شيوه،وقت و فضيلت نماز شب را شرح دهيد
*پاسخ:
یک نماز شب ساده و آسان چنین است:
چهار نماز دو رکعتی مانند نماز صبح به نیت "نافله شب"،بعد یک نماز دو رکعتی به نیت "نماز شفع"،بعد یک نماز یک رکعتی به نیت نماز "وتر"که مجموعا 11 رکعت می‌شود.
اما مطالبی درباره‌ی نماز شب و برخی از مستحبات و آداب آن:
الف) وقت نماز شب:
وقت نماز شب از نصف شب تا اذان صبح است. و نماز شب در سحر از فضیلت بیشتری برخوردار است و تمام ثلث آخر شب سحر محسوب می شود. بهترین وقت سحر هم نزدیک اذان صبح است.
ب) مستحبات نماز شب:
مستحب است که در قنوت نماز وتر 70 مرتبه "استغفرالله ربی و اتوب الیه" بگوید و برای 40 مؤمن دعا و استغفار کند و 300 مرتبه "الهی العفو" بگوید و هفت مرتبه "اللهم هذا مقام العائذ بک من النار" بخواند. البته اگر کمتر از این مقدارها هم بگوید، ایرادی ندارد.
و) برخی احکام نماز شب:
چنانچه مقداری از نماز شب را خوانده باشد و اذان صبح (طلوع فجر) سر رسد، می تواند بقیه نماز شب را هم به نیت اداء، بعد از نماز صبح بخواند.
اگر وقت کم باشد می تواند تنها نماز شفع و وتر را بخواند و اگر کمتر وقت داشته باشد، تنها شفع را بخواند.
نماز شب را می توان نشسته، خوابیده یا حتی در حال راه رفتن هم خواند.
خواندن دو رکعت نافله صبح، قبل از نماز صبح، از شفع و وتر افضل است.
* فضیلت نماز شب
الف) از منظر آیات قرآن:
در بین نمازهای مستحبی، نماز شب از فضیلت بیشتری برخوردار است و در قرآن کریم درباره‌ی آن تأکید و سفارش بسیار شده است. خدای متعال به پیامبرش می فرماید:
"مقداری از شب را برای عبادت و بندگی بیدار باش که این افزون [بر واجب] ویژه‌ی توست، امید است پروردگارت، تو را (به سبب این عبادت ویژه) به جایگاهی ستوده برانگیزد."( اسراء_ 79)
و در تعریف بندگان خاص الهی می گوید: "کسانی که شب را برای پروردگارشان با سجده و قیام به صبح می رسانند."(فرقان _ 64)
و در توصیف مؤمنین می فرماید: "شب ها ملازم بستر و خواب نیستند، بلکه پهلو از بستر خواب جدا کنند و با بیم و امید خدای را بخوانند و از آنچه به آن‌ها دادیم انفاق کنند، پس کسی نمی داند چه نعمت‌هایی که موجب چشم روشنی آن‌ها می شود و در پاداش اعمالشان ذخیره شده است."(سجده _16)
ب) از منظر روایات:
رسول خدا (ص) فرمود: "اشراف امت من حاملین قرآن و شب زنده داران هستند."( بحار الأنوار، ج 87، ص 138)
و فرمود: "آن قدر جبرئیل درباره‌ی نماز شب به من سفارش کرد که گمان کردم نیکان امت من شب را نخواهند خوابید."( بحار الأنوار، ج 87، ص 130) و باز فرمود: "دو رکعت نماز در وسط شب، از دنیا و آنچه که در آن است؛ نزد من محبوبتر است."( بحار الأنوار، ج 87، ص 148)
* آثار نماز شب در روایات:
امام صادق (ع) فرمود: "نماز شب صورت را زیبا و خلق را نیکو و انسان را خوشبو می کند، رزق را زیاد و قرض را ادا می کند و اندوه را برطرف می سازد و چشم را جلا می دهد."( بحار الأنوار، ج 87، ص 153)
پیامبر عظیم الشأن اسلام فرمود: "نماز شب وسیله‌ای است برای خوشنودی خدا و دوستی ملائکه، نماز شب سنت و روش پیامبران و نور معرفت و ریشه‌ی ایمان می باشد. بدن را آرامش می دهد و شیطان را خشمگین می کند سلاحی بر علیه دشمنان و وسیله‌ای است برای اجابت دعا و قبول شدن اعمال، روزی انسان را توسعه می دهد.
شفیع بین ملک الموت و نمازگزار می شود، چراغ و فرش قبر و جواب(دو فرشته) نکیر و منکر می باشد. در قبر تا قیامت مونس و زائر نمازگزار خواهد بود.
نماز بر سرش سایه می افکند، تاجی برسرش و لباسی بر بدنش می گردد، نور پیش رویش، حائل بین او و آتش دوزخ خواهد بود، برای مؤمن حجتی است نزد خدا و وسیله‌ی سنگین شدن میزان اعمال و حکم عبور بر صراط و کلید بهشت می باشد زیرا نماز تکبیر است و حمد و ستایش و تسبیح و تمجید و تقدیس و تعظیم و قرائت و دعا و البته بهترین اعمال خواندن نماز در اول وقت آن است."( بحار الأنوار، ج 87، ص 161)
منبع : تحریر الوسیله حضرت امام خمینی(ره) ج 1 ص 123 و کتاب خودسازی، تزکیه و تهذیب نفس، آیت الله ابراهیم امینی ص 281 ـ 279
همچنین نگاه کنید به:کتاب نماز شب، کلید حلّ مشکلات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 پست الکترونیکی    QTV@irib.ir پیامک  300004444   پیامگیر  27868000

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شبکه قرآن می باشد