تاریخ انتشار: پنج شنبه 29 اسفند 1398
تعداد بازدید: 507

گزارشی از هیئت‌ها و زیارت‌های مجازی در تلویزیون در شب شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام)

دبیر شورای معارف سیما با تشریح اتفاقات دینی و مذهبی سال ۱۳۹۹ تلویزیون و هیئت و زیارت مجازی تلویزیون گفت: امشب ساعت ۲۰ همه شبکه‌های سیما به امام موسی کاظم(علیه السلام) توسل می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با توجه به شرایط کنونی کشور و تعطیلی هیئات و مراکز قرآنی، شورای معارف سیما تدبیر کرد که هیئت و زیارت در تلویزیون مجازی شود تا مردم از فضای مناجات و هیئت و مسجد دور نشوند و از این فضا بهره ببرند. به همین خاطر در شهادت حضرت زینب(سلام الله علیها) این اتفاق افتاد. ارتباط مستقیم با حرم مطهر رضوی، حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) و همچنین عتبات عالیات برای زیارت مجازی مردم فراهم آمد.

هر روز ساعت 20 در طول هفته قرائت زیارات امین‌الله، دعای هفتم صحیفه سجادیه، خمس عشر، یستشر، سمات، مناجات ماه رجب و دعای توسل هر سه‌شنبه از شبکه قرآن و معارف سیما و برخی شبکه های دیگر از مشهد مقدس، قم و جمکران روی آنتن رفت.

برنامه سحرگاهی تسبیح از اول ماه رجب برای مناجات خوانی و ارتباط با خدا برای بندگان شب زنده‌دار در شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن رفت.

برنامه سین هشتم از 27 اسفند از حرم مطهر امام رضا(علیه السلام ) شروع شد که با حضور کارشناسان مذهبی و مداحان اهل‌بیت (علیهم السلام) در این شرایط کنونی برنامه خواهند داشت و بصورت نیابتی زائر مردم عزیز خواهند بود. این برنامه هنگام تحویل سال از امان مقدسه و ارتباط مستقیم با عتبات ، حرم مطهر سیدالکریم حسنی(علیه السلام) و حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) برنامه خواهند داشت.

برنامه اسرا نیز با توجه به تعطیلی مراکز قرآنی در ایام نوروز هر شب ساعت 21 از شبکه قرآن پخش خواهد شد.

جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما و دبیر شورای معارف سیما در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، اعلام کرد که توسل به امام موسی کاظم(علیه السلام) و قرائت صلوات خاصه حضرت رضا(علیه السلام) امشب (پنج شنبه 29 اسفند) ساعت 20 در دستور کار شبکه‌های سیما است.

او درباره هیئت مجازی این شب‌های تلویزیون گفت: ویژه برنامه شب شهادت امام کاظم(علیه السلام) با همکاری هیئت رزمندگان اسلام بصورت مجازی امشب از بعد از نماز مغرب و عشاء ساعت 19 با مداحی مرتضی طاهری، محمدرضا طاهری و حسین طاهری بصورت زنده و بدون حضور مستمع از شبکه قرآن پخش خواهد شد. البته که بخش‌های کوتاهی از این برنامه تولید شده و در اختیار دیگر شبکه‌ها قرار می‌گیرد. البته به همین شکل هیئت مجازی در مناسبت‌های دیگری همچون مبعث و اعیاد شعبانیه ادامه پیدا می‌کند. در فضای مجازی هم زنده پخش می‌شود؛ البته که این کار ضبطی و تولیدی است.

شیخ‌اکبری تأکید کرد: هر سه‌شنبه برنامه دعای توسل روی آنتن‌ شبکه دو، شبکه سه، شبکه پنج، قرآن و معارف و شبکه افق می‌رود.البته که زیارت مجازی در شبکه های یک، دو، سه و شبکه قرآن و معارف سیمای رسانه ملی از روز سه‌شنبه 27 اسفند آغاز شده و به مدت سه شب به طور همزمان ساعت 20 به پخش ادعیه و مناجات اقدام می‌کنند. صلوات خاصه امام رضا (علیه السلام) هم امشب ساعت 20 برای عاشقان حضرت در شبکه‌های سیما قرائت می‌شود.

دبیر شورای معارف سیما در پاسخ به این سؤال که روند پخش هیئت و زیارت مجازی از تلویزیون تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند و ماه رمضان هم شاهد این نوع برنامه‌سازی هستیم، گفت: پیش بینی کردیم تا زمانی که شرایط این طور ادامه پیدا می‌کند؛ البته برای ماه مبارک رمضان هم آمادگی داریم. برای ارتباط زنده با حرم‌های مطهر هماهنگی لازم را انجام دادیم و این پوشش به طور ثابت در شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود و از دیگر شبکه‌ها هم شاهد آن هستیم. از حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها)، حضرت عبدالعظیم و امام رضا(علیهماالسلام) و حتی در پیگیری‌ها و هماهنگی های بعمل آمده که با صداوسیمای عراق داشتیم ارتباط با عتبات عالیات را روی آنتن داشته باشیم.

شیخ‌اکبری در خصوص ارتقاء برنامه‌های معارفی و مذهبی و دینی تلویزیون در سال 1399، افزود: ما ابلاغی که اواخر امسال به تمام شبکه‌های سیما داشتیم، ضرورت دارد هر شبکه‌ای برنامه‌ای با محوریت قرآن در سال 1399 در دستور کارش داشته باشد. فقط برنامه‌های قرآنی تلویزیون وابسته به شبکه قرآن نباشد و در همه شبکه‌های سیما محوریت قرآن و بحث‌های معارفی تلویزیون را به صورت پررنگ ببینیم. برنامه‌های مستقل درباره معارف قرآن و اهل‌بیت(علیهم السلام) باید راه‌اندازی شود و ابلاغ شده است. البته همه ظرفیت‌هایشان را به میدان آورده‌اند و برای ما قانع کننده نیست و دنبال بیش از این هستیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های شاخصی در تلویزیون فعالیت دارند مثل برنامه "سمت خدا" که جزو برنامه‌های پرمخاطب صداوسیما محسوب می‌شود. این میزان بیننده نشان می‌دهد مردم تشنه مباحث معارفی‌اند و هرچه کار کنیم کم است. تلاش‌مان این است سال 1399 یک مقدار برنامه‌های معارفی به لحاظ کیفیت،کمیت و مدت در شبکه‌های سیما افزایش پیدا کند.

شیخ‌اکبری درباره ساخت مسابقات و برنامه‌های جدید قرآنی، گفت: ما طرحی را شروع کردیم و کارهای مقدماتی از سال قبل آغاز کردیم اما به دلیل موضوع "کرونا" فعلاً این برنامه متوقف شد و ما دو سه برنامه استعدادیابی قرآنی طراحی کردیم ویژه در حوزه حفظ قرآن خواهیم داشت. برنامه "اسراء" با ساختاری جدید نوروزی شده و برنامه دیگری داریم با محوریت اصلاح "ذات‌البین" با مشارکت مردم داریم که برنامه جذاب و متفاوتی است.

وی در خصوص سریال‌سازی شبکه قرآن گفت: بحث ایجاد گروه فیلم و سریال در شبکه قرآن مطرح شده که سیمافیلم بخشی از تولیداتش را به مباحث قرآنی و معارفی اختصاص بدهد اما باید مقدمات آن را فراهم کنیم.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

300004444
qtv@irib.ir
021-27868000

نظرسنجی