تاریخ انتشار: دوشنبه 8 اردیبهشت 1399
تعداد بازدید: 173

مساجد به خانه ها می آیند

شیخ اکبری:آنچه در حوزه معارف دینی برای ما اهمیت زیادی دارد،ضرورت آرامش بخشی و انس با معنویت در این شرایط بود که می تواند به مردم کمک زیادی کند تا این شرایط سخت را پشت سر بگذارند.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما ،شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما و دبیر شورای معارف سیما در گفتگوی اختصاصی با روزنامه جام جم بیان کرد،از آنجا که امسال حال و هوای خیلی از روزها و اتفاقاتی که داشتیم به دلیل حضور کرونا ویروس تغییر کرده است، تلویزیون و رادیو با برنامه های مختلفی به سراغ این ماجرا رفته اند تا بلکه کم و کاستی هایی که در خیلی از این فضاها وجود دارد را تا حدی برطرف کنند. شاید بپرسید چطور قرار است این اتفاق بیفتد؟ به عنوان نمونه شبکه قرآن یکی از شبکه هایی است که در نبود سخنرانی ها و برنامه های مذهبی قرار است تا جای خالی این بخش را پر کند، اتفاقی که با برنامه های گوناگونی که به آن ها در این گزارش اشاره شد، رقم می خورد. اما کم و کیف این جریان موضوعی بود که ما آن را از جواد شیخ اکبری، مدیر شبکه قرآن و دبیر شورای معارف سیما جویا شدیم.
شیخ اکبری در باره نگاه و سیاست گذاری که امسال در تولید برنامه های شبکه قرآن لحاظ شده به جام جم گفت: با شیوع کرونا مسوولیت های جدیدی در روزهای قرنطینه برای فضاهای گوناگون شکل گرفت و از سوی دیگر دنیای مجازی در این مدت به گونه‌ای پیش رفت و فضایی را ایجاد کرد که می توانست تبعاتی از نظر روحی و روانی داشته باشد. آن چه در حوزه معارف دینی برای ما اهمیت زیادی داشت، ضرورت آرامش بخشی و انس با معنویت در این شرایط بود که می تواند به مردم کمک زیادی کند تا این شرایط سخت را پشت سر بگذارند. به همین دلیل بر اساس این نیاز ما شروع به برنامه ریزی و سیاستگذاری‌هایی در این زمینه کردیم.
شیخ اکبری با بیان طرح شبهات در حوزه هایی مثل تعارض بین علم و دین در این ایام هم موضوع دیگری است که رسانه وظیفه دارد به آن پاسخ دهد به همین دلیل بخشی از سیاستگذاری برای برنامه ها به این سمت هم معطوف شده است.
شیخ اکبری با اشاره به تعطیلی هیات ها و برنامه های مذهبی اضافه کرد: برای این موضوع از آن جایی که اماکن و مراسم‌های مذهبی تعطیل شد ما با هماهنگی با آستان اماکن مبارکه و بعضی هیات ها، بخشی را به هیات های بدون مستمع اختصاص دادیم، بخشی که هم به صورت زنده هم تولیدی و هم در فضای مجازی پخش می شود، زیارت از راه دور برای آن که مردم بتوانند در حال و هوای این فضاها قرار بگیرند هم در این بخش اتفاق می افتد.
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما افزود: ما بر اساس روایات و ادعیه ای که هست، توصیه هایی برای گذارندن روزهای سخت این چنینی داریم؛ مواردی مثل توسل، صدقه، قربانی کردن و ... که بر اساس آنها برنامه هایی را شکل دادیم، به عنوان نمونه در بحث دعا و توسل ما دعای فرج را داشتیم که همزمان پخش می شد، در مورد قربانی کردن بعضی از برنامه ها مثل سمت خدا به این سمت رفتند و ماهم برای هرکدام مواردی را تدارک دیده ایم.
تجدید در سیاست گذاری های شبکه در این ماه موضوع دیگری بود که شیخ اکبری با اشاره به آن اضافه کرد: در ماه مبارک لازم بود تا ما بازنگری مجددی انجام دهیم و بر اساس رویکردی که بر مبنای شرایط روز و صحبت های رهبری شکل گرفت شعار ایمان، استقامت و پیروزی را انتخاب کردیم که این هم ریشه قرآنی دارد. در کنار اینها رزمایش همدلی هم موضوع دیگری است که به عنوان یکی از محوریت های ما در روند برنامه های تولیدی مدنظر قرار دادیم و در طول آن در یکی از بخش ها به سراغ مساجد و مراکزی می رویم که در این زمینه همراه مردم هستند.
معرفی و بهره بردن از کارشناسان جدید هم اتفاق دیگری است که امسال رخ داده است، جریانی که مدیر شبکه درباره اش می‌گوید: برنامه ریزی هایی که ما داشتیم امسال تغییر کرد و در مورد کارشناسان معارفی سیما از آن جایی که ظرفیت بالایی داریم، در نظر داشتیم تا به بهترین شکل از آن بهره ببریم، اتفاقی که تا حدی در این ماه رخ داد. با این وجود ما در حال طراحی قالبی هستیم که با همکاری نهادهای فعال، سازو کار تازه ای را برای شناسایی و جذب کارشناسان جدیدی که مردم بتوانند بهره بیشتری ببرند را فراهم کنیم.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

300004444
qtv@irib.ir
021-27868000

نظرسنجی