تاریخ انتشار: سه شنبه 7 اسفند 1397
تعداد بازدید: 241

نشست خبری اختتامییه برنامه تلویزیونی ۱۴۵۲

نشست خبری اختتامییه برنامه تلویزیونی طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت ۱۴۵۲ با حضور حجت الاسلام والمسلمین عرفاتی سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما، همزمان با سالروز ولادت با سعادت حضرت زهرا (س)، نشست خبری اختتامییه طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت ۱۴۵۲ با حضور حجت الاسلام والمسلمین عرفاتی سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما و اصحاب رسانه در محل سالن جلسات این شبکه برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، حجت‌الاسلام عرفاتی، سرپرست شبکه قرآن و معارف ضمن تبریک به مناسبت ایام ولادت حضرت فاطمه(س) و ذکر چند بیت از اشعار دیوان علامه غروی اصفهانی (کمپانی) اظهار کرد: امسال دوازدهمین سال است که طرح ملی حفظ قرآن کریم در کشور اجرا می‌شود و این طرح قرآنی از سال ۸۶ تاکنون در قالب طرح ۱۴۴۱ تا ۱۴۵۲ اجرا می‌شود.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما در ادامه ضمن تشریح اهداف اصلی طرح ملی حفظ قرآن کریم بیان کرد: دوازدهمین دوره این طرح امسال به نام بشارت ۱۴۵۲ نام گرفته و در غالب پویش ملی حفظ جز ۳۰ قرآن کریم در سطح کشور اجرا شد.

عرفاتی در ادامه با اشاره به اینکه مراسم اختتامیه نهایی این طرح ملی اواخر اسفندماه جاری برگزار می‌شود، افزود: زمان و مکان دقیق برگزاری این مراسم بعد از هماهنگی با نهادها و سازمان‌های همکار در زمینه اجرای طرح به زودی اعلام خواهد شد.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به اینکه این جلسه مربوط به بحث اختتامیه برنامه تلویزیونی ۱۴۵۲ است، تصریح کرد: تفاوت این طرح در سال جاری نسبت به سال گذشته در این بود که طرح ملی حفظ قرآن کریم در سال‌های گذشته تنها در فصل تابستان اجرا می‌شد، ولی امسال علاوه بر این فصل، فصول پاییز و زمستان نیز در نظر گرفته شد.

عرفاتی در ادامه با اشاره به اینکه طبق آمار به دست آمده، پایگاه اطلاع‌رسانی طرح بیش از ۳ میلیون بار بازدید شده است، گفت: هدف اصلی در سال ۹۷ پرداختن به منویات مقام معظم رهبری در مورد تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم بود که در راستای اجرای آن تصمیم بر این شد که برای سال اول، حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به اینکه بسط و گسترش فرهنگ انس با قرآن، کشف استعدادهای نهفته قرآنی و همگرای نهادهای قرانی و اجتماعی از اهداف دیگر طرح ملی است، اظهار کرد: باید به این سمت حرکت کنیم که علاوه بر تنوع‌بخشی به ساختار رسانه‌ای، زمینه جذب مخاطب را نیز بیش از پیش فراهم کنیم.

عرفاتی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ریزی انجام شده و مصوبه شورای توسعه، این طرح به نحو احسن اجرا شد، ادامه داد: طی فصل تابستان از ۹ تیرماه تا ۳۱ شهریورماه، سوره ناس تا زلزال، طی فصل پاییز از ۱۹ آبان‌ماه تا ۱۴ دی‌ماه سوره‌ طارق تا بینه و در فصل زمستان از ۶ بهمن‌ماه تا ۷ اسفندماه نیز سوره نبأ تا بروج در دستور کار قرار گرفت.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما در ادامه با اشاره به اقدامات شبکه قرآن و معارف سیما در این حوزه بیان کرد: ارسال پیامک‌های انبوه از طریق شبکه‌های پیام رسانه همراه اول و ایرانسل به تعدادی در حدود ۱۶ میلیون، آموزش حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم برای دانش‌آموزان با همکاری بسیار خوب وزارت آموزش و پرورش، تولید کلیپ‌های آموزشی در حوزه رسانه و پخش از شبکه‌های مختلف سیما و تلویزیون‌های شهری از جمله اقدامات مهم شبکه در این زمینه است.

عرفاتی با اشاره به اینکه پخش کلیپ‌ها در ایستگاه‌های مترو شهرهای تهران، مشهد و اصفهان و نیز فعالیت اپلیکشن‌ مخصوص طرح که دانش‌آموزان با آن در ارتباط بودند، از جمله فعالیت‌های دیگر شبکه در این راستا بود، افزود: اختصاص موضوع حفظ جزء ۳۰ به عنوان محور فعالیت‌‌های قرآنی اربعین سال جاری و پخش برنامه‌هایی در راستای ترتیل قرآن کریم، از دیگر برنامه‌های شبکه در این زمینه را شامل می‌شود.

عرفاتی در ادامه تصریح کرد: همچنین حمایت‌‌هایی در زمینه انتشارات مکتوب در رابطه با مفاهیم و تفسیر جزء ۳۰ و نیز بهره‌گیری از ظرفیت‌های شبکه‌های استانی سازمان صدا و سیما نیز دیگر برنامه‌هایی بودند که از سوی شبکه قرآن و معارف سیما در راستای اجرای این طرح پیگیری شد.

وی با اشاره به اینکه طی اجرای این طرح هر شب با یکی از استان‌های کشور ارتباط داشتیم و مستندها و فعالیت‌های ایشان را منعکس می‌کردیم، افزود: در استان‌های مختلف کشور، ظرفیت‌های بسیار بالقوه و خوبی داریم و به دنبال این هستیم تا با استفاده از این ظرفیت، استعدادهای قرآنی کشور کشف شده و یک نوع جریان‌سازی ملی در این زمینه به وجود آید.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به اینکه حدود ۸ میلیون نفر در مسابقه پیامکی طرح شرکت کرده‌‌اند، تصریح کرد: نهادها و سازمان‌هایی که پیگیری طرح را انجام می‌دادند، در مراسم اختتامیه که اواخر اسفند ماه جاری برگزار می‌شود، برنامه‌های خود را در زمینه اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت ۱۴۵۲ به طور مفصل تشریح خواهند کرد.

انتهای پیام

دسته بندی :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
نمایش سایر نظرات
300004444
qtv@irib.ir
021-27868000

نظرسنجی