تاریخ انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397
تعداد بازدید: 3132
کوروش زارعی بازیگر تئاتر و تلویزیون؛

حضور در سریال «یوسف پیامبر(ع)» برکت زندگی من بود

یکی از کارهایی که بیشترین برکات را در زندگی من داشت، حضور در سریال «یوسف پیامبر(ع)» بود.سینمای ایران یک فرج‌الله سلحشور داشت و فکر نمی‌کنم دیگر کسی مانند او را داشته باشد،

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما، «کوروش زارعی»، بازیگر سینما و تئاتر در برنامه شب گذشته «راه نشان» شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت: نزدیک به دو دهه است که بازیگری در سینمای ایران، تیمی و تیم چیدن است یعنی بیشتر گروه‌بازی و جناح بندی است که این موضوع متأسفانه همیشه چه در تلویزیون و چه در سینما بازیگران و عوامل کار را آزرده است.

وی افزود: در کنار ما هنرمندان بسیار توانمندی هستند که سال‌ها است خانه نشین شده‌اند و کاری نمی‌کنند و من نمی دانم اشکال کار کجاست که این چنین شده است، شاید به مسئولین تلویزیون برمی گردد که برخی مواقع تنها عده‌ای مشخص را در سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی می‌بینیم و یا ممکن است به این دلیل باشد که سازمان سینمایی و یا خانه سینما هیچ قانون مدون و برنامه‌ریزی برای بازیگرانی که بیکار هستند ندارد.

زارعی خاطرنشان کرد: البته متأسفانه کمی این موضوع و این هجمه، دارد به تئاتر هم سرایت می‌کند، تئاتر که یک هنر شریف و اصیل و نجیب است؛ دلیلش این است که دولت تئاتر را راها کرده و به حال خودش گذاشته است، در حالی که در کشورهای توسعه یافته، دولت‌ها حامی تئاتر هستند.

این بازیگر تأکید کرد: این بی‌حمایتی دولت، چندسالی است که وضعیت بغرنجی را از لحاظ اقتصادی برای بچه‌های تئاتر به وجود آورده است و یک خطر فرهنگی در حال وقوع است و ابتذالی که در برخی فیلم‌های سینمایی می‌بینیم، اگر مراقب نباشیم قطعا دامن تئاتر را خواهد گرفت و سطحی‌نگری که در سینما وجود دارد، در برخی تئاترها رسوخ کرده است.

وی اظهار داشت: الان یکی از معضلاتی که دامن خیلی از خانواده‌ها و علاقمندان بازیگری را گرفته، همین آموزشگاههایی است که در سطح تهران بزرگ و برخی استان‌ها راه افتاده و پول‌های کلانی می‌گیرند و چیزی هم به بچه‌های مردم یاد نمی‌دهند. لذا بخش آموزش وزارت ارشاد باید نظارت لازم را در این زمینه داشته باشد، اما اینطور نیست.

وی عنوان کرد: در این آموزشگاه‌ها بعضا از چهره‌های مطرح سینمای ایران سوء استفاده می‌شود و گفته می‌شود که این کلاس‌ها زیر نظر فلانی است، در حالی که اصلا چیزی یاد نمی‌دهند و وقتی کسی از این کلاس‌ها فارغ‌التحصیل می‌شود، حتی نمی‌تواند روی صحنه راه برود!

زارعی گفت: آموزش بازیگری حتی در خیلی از پروژه‌های تلویزیونی به کاسبی و نقش‌فروشی تبدیل شده و خیلی از مسئولان ما هم می‌فهمند، اما نمی‌دانم چرا صدایشان بابت این اتفاق ناخوشایند در نمی‌آید.

وی با بیان این که هنر صد درصد اکتسابی نیست و یک جوهره و استعداد ذاتی هم باید در وجود فرد باشد، بیان داشت: اگر این جوهره نباشد، حتی اگر دکترای بازیگری از سوربن فرانسه هم داشته باشد، اتفاقی نمی‌افتد. بهترین راه برا اینکه فرد ببیند، آیا جوهره این کار را دارد یا خیر، این است که از همان دوران دانش‌آموزی و دانشجویی در گروههای کوچک تئاتری حضور یابد و ببیند آیا توان و استعداد این کار را دارد یا خیر؟

زارعی در ادامه گفت: یکی از کارهایی که بیشترین برکات را در زندگی من داشت، حضور در سریال «یوسف پیامبر» اثر مرحوم فرج‌الله سلحشور بود. واقعا سینمای ایران یک فرج‌الله سلحشور داشت و فکر نمی‌کنم دیگر کسی مانند او را داشته باشد، مرد ایمان و اخلاق که وقتی کار می‌کرد با همه وجود و عشقش کار می‌کرد.

این بازیگر سریال «یوسف پیامبر(ع)» افزود: شاید یکی از دلایلی که این سریال جهانی شد و در قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکا بیش از 5 میلیارد نفر آن را دیدند، بخاطر اخلاص سلحشور بود که هم در پشت صحنه و هم در مقابل دوربین از او دیده می‌شد.

وی تصریح کرد: در سه سال فیلمبرداری سریال «یوسف پیامبر(ع)» حتی یک روز حقوق بچه‌ها عقب نیفتاد، برخی‌ها عمل جراحی داشتند و با کمک و قرض سلحشور مشکلشان حل شد، خیلی‌ها در آن سه سال ازدواج کردند و سلحشور به آنها قرض داد و بسیاری کارهای خیر دیگر که او انجام داد.

زارعی بیان داشت: در آن سه سال، هر روز این سریال قرآنی را با تلاوت چند آیه از قرآن شروع کرد و اول وقت به نماز می‌ایستاد و همین تقوی و خلوص نیت، بر عوامل سریال تاثیر گذاشت و در عین حال، تمام اصول فیلم‌سازی را رعایت می‌کرد و اتفاقا بخاطر همین تقوی و اخلاص مورد هجمه قرار می‌گرفت، اما مردم خیلی خوب کار او را تشخیص دادند و اگر صدبار دیگر هم این سریال پخش شود، حاضرند تماشا کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم کارهایی مانند «امام علی (ع)»، مختارنامه، روز واقعه و مردان آنجلس» را دوست دارند، چراکه روایت واقعی تاریخ است و امثال من هم همیشه استقبال می‌کنیم که در این پروژ‌ها حضور یابیم.

برنامه «راه نشان» به تهیه‌کنندگی رحمان حاصلی هر هفته از شنبه تا 4 شنبه ساعت 23 بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

300004444
qtv@irib.ir
021-27868000

نظرسنجی