تاریخ انتشار: شنبه 18 اردیبهشت 1400
تعداد بازدید: 31
در برنامه بیست و دوم ضیافت گفتگو شد

بررسی سیره زندگی آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی

آیت الله صدیقی در برنامه ضیافت گفت: آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی صاحب فتاوای ارزشمندی است که توانست خط مبارزه با استعمار انگلیس را در عراق به پیروزی برساند و تا آخرین لحظه حیاتش نیز هرگز حاضر به مذاکره و سازش با انگلیسی‌ها نشد.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما، برنامه شب گذشته ضیافت شبکه قرآن و معارف سیما به بررسی ابعاد زندگی علمی و مبارزات "آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی" معروف به "میرزای دوم" با حضور آیت الله کاظم صدیقی پرداخت.

صدیقی، آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی را جزو نوادر علمای شیعه خواند و اظهار داشت: ایشان در یک خانواده علمی، ادبی و معنوی رشد یافته است؛ پدرش مرحوم میرزا محب علی شیرازی انسانی عارف و عالم بود که از محبوبیت زیادی نزد مردم شهر خود برخوردار بوده است.

وی افزود: ایشان مقدمات را در نزد پدرش آموخت. سپس به همراه پدر عازم کربلا شد و دروس سطح را در نزد علمای کربلا فرا گرفت. میرزای شیرازی مرحله کارشناسی یا اجتهاد را در محضر اساتید بزرگی گذراند که باید گفت شخصیت علمی و معنوی وجهادی اش را مرهون شاگردی در مکتب این اساتید برجسته است.

صدیقی خاطرنشان کرد: از اساتید نامدار ایشان می‌توان به مرحوم فاضل اردکانی اشاره کرد که نفر اول در فقه شناخته می‌شده و نقل است که پیشنهاد مرجعیت را نمی‌پذیرید به دلیل اینکه به شدت شهرت گریز بوده است؛ اما شالوده اجتهادی میرزای شیرازی مربوط به درک جلسات درس و بحث مرحوم فشارکی است که در علم و زهد جزو تراز اول مجتهدین زمان خودش بوده است؛ سپس میرزا به اتفاق ایشان به سامرا می‌آید و به حلقه درس میرزای شیرازی اول متصل می‌شوند.

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور بیان داشت: میرزا محمدتقی با نبوغ فوق العاده اش در درس مرحوم میرزای شیرازی گل می‌کند و خیلی زود به جرگه نام آوران و صاحب نظران علوم دینی وارد می‌شود و نظر مرحوم میرزای اول را جلب می‌کند. به طوری که در زمان حیات میرزای اول، برخی شاگران ایشان در جلسات درس میرزای دوم شرکت می‌کردند که این گرایش بعد از فوت میرزای بزرگ شدت گرفت.

وی با بیان اینکه میرزا محمدتقی شیرازی شاگردان برجسته‌ای نیز تربیت کرد که همگی از عظائم حوزه‌های علمیه و پرچمدار دفاع از اسلام و تشیع بودند، گفت: از میان آن‌ها می‌توان به آیت الله شاه آبادی، استاد حضرت امام (رحمت الله علیه)، مرحوم عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم، آیت الله سید جمال الدین گلپایگانی و مرحوم بلاغی که در تفسیر، جزو نقاط عطف حوزه بوده است، اشاره کرد.

صدیقی در خصوص فتاوای مهم میرزای دوم در مبارزه با کفار اظهار داشت: بعد از جنگ جهانی اول و شکست دولت عثمانی، علمای شیعه در حمایت از آن فتوا دادند و علیه متفقین متحد شدند و جبهه منسجمی در برابر انگلیس شکل داده شد.

وی در پاسخ به سوال مجری که اگر مرحوم میرزای شیرازی امروز در قید حیات بود، چه توصیه‌ای به ما داشت، تأکید کرد: حفظ پرچم اسلام، اطاعت از رهبری و قوی شدن در مقابل دشمن قطعا مهمترین توصیه‌های میرزای دوم است.

ضیافت عنوان برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما است که در گروه علوم قرآنی تهیه و تولید میشود و علاقمندان میتوانند فایل و محتوای این برنامه را به همراه فایل زندگینامه ایشان از پایگاه اطلاع رسانی شبکه به آدرس www.qurantv.ir دریافت نمایند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

300004444
qtv@irib.ir
021-27868000

نظرسنجی