حدیث روز
حضرت محمد (ص): یک نماز جماعت بهتر از چهل سال نماز فرادا در خانه است

شبکه قرآن سیما صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در 21 آذر 1379 مصادف با 15رمضان به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

قبل از افتتاح رسمی شبکه قرآن سیما از سال 1378 (با شروع ماه مبارک رمضان) برنامه های خود را آغاز نمود.

بدین صورت که هر شب یکساعت بعد از خبر 22:30 شبکه دو از ساعت حدود 23 تا 24 با عنوان سیمای قرآن از شبکه دو سیما به روی آنتن می رفت .

بعد از یکسال برنامه های این شبکه که در وقت اذانگاهی ظهر پخش می گردید به پس از اذان ظهر انتقال یافت و مدت 2 سال با عنوان سیمای نور با همین نحو ادامه داشت.

سپس به مدت 2 سال صبحها از شبکه 4 سیما حدود 5 ساعت از ساعت 6 تا 11 صبح برنامه های شبکه قرآن پخش میشد.

شبکه قرآن سیما در ابتدا با 12 ساعت پخش و در حال حاضر نیز این شبکه به صورت 24 ساعته از کانال 8 سیما با برنامه های متنوع میهمان مخاطبان قرآنی می باشد .

اولین مدیر این شبکه سلمان فرهمند بود که (سال 78 تا 81) سکان هدایت این شبکه را در دست گرفت و بعد از ایشان، مصطفی صدرزاده (سال 81 تا 84)، حسین ساری (سال 84 تا90)، محمد باقر پیشنمازی (سال 90 تا 91)، حسن گروسی (سال 91 تا 93)، بهرام محمدی نیا (سال 93 تا 94)، سید جواد موسوی (سال 94 تا 95)، محمدحسین محمدزاده (سال 95 تا آبان 97)، حجت الاسلام عرفاتی (تا 98 به عنوان سرپرست) جواد شیخ اکبری(بهار1398 تا 1401) مدیریت این شبکه را برعهده داشتند و درحال حاضر با هدایت محمد حسین کشکولی فعالیت این شبکه ادامه دارد.

این شبکه در ابتدای کار به عنوان سیمای قرآن فعالیت خود را آغاز کرد و بعدها با عنوان شبکه قرآن سیما و در حال حاضر نیز با عنوان شبکه قرآن و معارف سیما به فعالیت خود ادامه داده است.

شبکه قرآن و معارف سیما صاحب پنج گروه برنامه ساز به شرح زیر می باشد:

1 – گروه علوم قرآنی : با رویکرد پرداختن به زوایای موضوعات متنوع علوم قرآن

2 – گروه تلاوت و نغمات دینی : با رویکرد پخش تلاوت های شاخص و ماندگار از اساتید ایرانی و مصری و همچنین پخش ادعیه ، مناجات و نغمات دینی

3 – گروه کودک و نوجوان : با رویکرد تولید برنامه های کودک و نوجوان در تمامی قالب ها با محوریت قرآن کریم و معارف اسلامی

4 – گروه مسابقات و جلسات قرآنی : با رویکرد تولید برنامه های جذاب و پرهیجان با ساختار مسابقات و پوشش محافل و مسابقات قرآنی کشور به منظورر ترویج و تشویق برگزاری اینگونه محافل و مسابقات

5 – گروه اطلاع رسانی : پوشش اخبار قرآنی و معارفی

از برخی برنامه های اصلی شبکه از ابتدا می توان به برنامه های: اشاره ، صبح و امید ، راه روشن ، مشکات ، سیمای تلاوت ، وقت بیداری ، طرح های بزرگ قرآنی 1441 تا 1453 (13 دوره)، اسرا ، شب آسمانی ، نسیم اجابت ، تمنا ، ضیافت ، یک روز نورانی ، چشمه های جاری ، برهان ، باران ، عطر انتظار ، یاد خدا ، مفتاح ، بشری ، بینات ، نفس صبح ، هم آوایی ، مسابقه فردوس ، به وقت خانواده ، سراج ، ستاره ها ، به وقت نوجوانی ، باغ رویایی ، اهالی بهشت، روزی بهتر، نوگلان قرآنی، پرسمان، تلاوت های درخواستی، عقیق، نگاه خورشید، فرهنگ تلاوت اشاره کرد و برنامه های شاخص و در حال پخش شبکه، یاد خدا، خوشبخت، تسبیح، قرارگاه، عصر نادر، منم بچه مسلمان، فرشته های حاج قاسم، مدرسه حفظ، تقرب، هشتگ دین می باشند.

راه های ارتباطی با روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما :

پایگاه اطلاع رسانی : www.qurantv.ir

فضای مجازی : qtvirib@

 ایتا: qtvirib@ 

سروش: qtvirib@

پست الکترونیکی : qtv@irib.ir

سامانه پیامگیر : 27868000

سامانه پیامکی : 300004444

روابط عمومی: 22034043

فکس : 22166786

پیگیری فکس: 22166785

نشانی : تهران - خیابان حضرت ولی عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) – خیابان جام جم – صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران – جنب مسجد بلال – ساختمان شبکه قرآن و معارف سیما

دانلود لوگوی شبکه قرآن و معارف سیما (1)

دانلود لوگوی شبکه قرآن و معارف سیما (2)

دانلود لوگوی شبکه قرآن و معارف سیما (3)