تاریخ انتشار: دوشنبه 23 مهر 1397
تعداد بازدید: 47

کارکردهای رسانه در انعکاس حماسه اربعین

دبیر شورای معارف سیما از پخش برنامه‌های اربعینی و آموزش زبان عربی به لهجه عراقی از شبکه‌های سیما خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما، محمدحسین محمدزاده، دبیر شورای معارف سیما در همایش یاوران رسانه‌ای اربعین که در سالن وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه اربعین فضایی برای ایجاد نقاط تلاقی کارکردهای رسانه با حماسه اربعین است، اظهار داشت: رسانه ملی با تمام ظرفیت همراه سایر رسانه‌ها تلاش می‌کند خدمت رسانه‌ای خود را در این امر ایفا کند.

وی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس ضمن اشاره به کارکردهای اصلی رسانه گفت: سه عنصر اصلی دارای نقاط موثر در بحث اربعین است. یکی از کارهای رسانه آگاهی بخشی و‌ عمق بخشی به مباحث است. ما در رسانه ملی و‌ شورای معارف که عهده‌دار برنامه‌ریزی دینی و اسلامی است از این کارکرد بهره زیادی می‌بریم اما در چند سال اخیر این کارکرد در بحث اربعین نقش افرینی می‌کند.

محمدزاده با بیان اینکه یکی از آسیب‌ها خرافات ‌و شبهات در عرصه‌های دینی است افزود: در رسانه ملی ما شبهاتی که رواج ندارند، طرح مساله نمی‌کنیم چرا که پرداختن به آن بسیار حساس است. همچنین پرداختن به موضوع اربعین با کارکرد تبیینی و ارشادی بررسی ‌و‌ به همه شبکه‌ها ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه در برخی شبکه‌ها از اول ماه صفر به برنامه‌های اربعینی پرداخته می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارکردهای رسانه، آموزش است که از سال گذشته این امر مورد توجه قرار گرفت؛ به طوری که آموزش عربی در سفر از چند شبکه پخش شد. امسال نیز این مباحث به صورت تکامل‌یافته پخش خواهد شد و زبان عربی با لهجه عراقی آموزش داده می‌شود که در شبکه قرآن از یک هفته گذشته این آموزش آغاز شده است.

محمدزاده با بیان اینکه کارکرد آموزش نیازمند آگاهی از فرهنگ و سنت‌های عراقی است، گفت: در قالب برنامه‌های کوتاه آموزش‌هایی به زئران داده می‌شود. همچنین کارکرد اطلاع‌‌رسانی به عنوان مهم‌ترین کارکرد در امر اربعین است که در رسانه ملی به آن پرداخته شده است.

وی‌ با اشاره به کارکرد اطلاع‌رسانی در قالب مستند و‌ گزارش برای انعکاس فضای اربعین افزود: اگر تا سال گذشته فضای عملیاتی داخل ایران را داشتیم که در مهران، ایلام، خوزستان و‌ کرمانشاه مستقر بودند یا در داخل خاک عراق و شهرهای مقدسه، امسال با میدان عملیات مختلف در ایران و عراق مواجه هستیم. از محور ‌مشهد‌ مقدس تا کربلا در بازه زمانی ۴۰ روزه توسط تجهیزات رسانه‌ای اخباری منعکس می‌شود که این‌ میدان عملیاتی امسال طراحی شده است.

دبیر شورای معارف با بیان اینکه قرار است میهمانان خارجی از کشورهای افغانستان و‌ پاکستان در قم مستقر شده و از آنجا به پیاده‌روی اربعین مشرف ‌شوند، خاطرنشان کرد: بهره‌مندی از فضای شهر سامرا نیز در دستور کار اطلاع‌‌رسانی قرار دارد و با امکانات موجود امیدواریم اطلاع‌رسانی خوبی را شاهد باشیم و با تعامل رسانه‌ای خدمتی به ساحت اهل‌بیت (ع) داشه باشیم.

دسته بندی :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
نمایش سایر نظرات
300004444
qtv@irib.ir
021-27868000

نظرسنجی