Developed in conjunction with Ext-Joom.com

انتشار تفسیر آیت‌الله موسوی اردبیلی

0

 شاگرد آیت‌الله موسوی اردبیلی از انتشار تفسیر دوجلدی معظم له در قطع وزیری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما به نقل از ایکنا،حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالفضل موسویان، مدیر گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مفید  از انتشار مجموعه کارهای تفسیری آیت‌الله موسوی اردبیلی در دو جلد وزیری خبر داد.
وی افزود: از ایشان تفسیری با عنوان «در پرتو وحی» در سه جلد رقعی در گذشته چاپ شده بود که با یکسری اضافاتی از جمله بحث «دعا در قرآن» طی یک ماه گذشته در دو جلد وزیری به چاپ رسیده است.
موسویان بیان کرد: بیشترین مطالب این تفسیر، تدریس آیت‌الله موسوی اردبیلی بوده که از نوار پیاده شده و منابع گفتاری در قالب نوشتار تنظیم و تدوین شده است و مجموعه‌ای نیز توسط اینجانب بر آن افزوده شده تا قابل ارایه به صورت کتاب باشد.
وی افزود: مباحث تفسیری ایشان عمدتا در ماه مبارک رمضان در سال‌های متعددی گفته شده است و در هر سال نیز یکی از موضوعات مورد بحث قرار می گرفته است؛ یک سال تفسیر سوره مبارکه یاسین، سال دیگر خانواده در قرآن که آیات ابتدایی سوره مبارکه نساء مورد بحث قرار گرفته است و یکسال نیز بحث دعا در قرآن و دعاهای انبیاء بوده است.
وی ادامه داد: یکسری مقالاتی هم از قبل به صورت مقالات قرآنی از ایشان در برخی مجلات از جمله مکتب اسلام و مجله‌ای نیز در دانشگاه مفید به چاپ رسیده است که در مجموعه دوجلدی تفسیر جمع‌آوری شده است. همچنین گفتارهای قرآنی ایشان که در صدا و سیما در اوایل انقلاب اسلامی گفته شده نیز پیاده و به این مجموعه اضافه شده است.
اقتصاد در قرآن
استاد دانشگاه مفید با اشاره به مباحث اقتصادی که ایشان از منظر قرآن کریم به آن پرداخته است گفت: تفسیر آیات اقتصادی قرآن کریم از دیگر فعالیت‌هایی است که آیت‌الله موسوی اردبیلی به آن اهتمام و توجه داشته و در این مجموعه دو جلدی آمده است.
وی افزود: از نگاه ایشان می‌توان مباحث علوم انسانی و مسایل مورد نیاز را از قرآن استخراج کرد ولی مهم در انجام مقدمات این کار، شناخت درست و تبیین دقیق موضوعی است که می‌خواهیم نظر و دیدگاه قرآن را در آن موضوع به دست آوریم زیرا تا موضوع و مسئله به درستی شناخته نشود در این صورت استنطاق دقیقی هم از قرآن نمی‌توان داشت.
این شاگرد آیت الله موسوی اردبیلی عنوان کرد: امروز موضوعات مهمی در مسایل مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و ... وجود دارد که اگر بتوانیم آنها را خوب بفهمیم در این صورت به دست آوردن دیدگاه قرآن در مورد آن ها کار دشواری نخواهد بود مثلا در بحث اقتصادی مهمترین موضوع و مسئله، پول است.
موسویان تصریح کرد: مسئله پول موضوعی بسیار جدی و مهمترین مسئله در بحث اقتصاد اسلامی است زیرا در گذشته پول به مفهوم امروزی وجود نداشته است؛ در میان اعراب، دینار و درهم رایج بوده و در سرزمین‌های دیگر نیز سکه در تبادلات اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گرفته است که خود درهم و دینار و سکه ارزش ذاتی داشته است زیرا جنس آنها از نقره و طلا بوده است، اما امروز اسکناس در تبادلات اقتصادی مورد استفاده است که ارزش ذاتی ندارد و کاغذ آن فاقد ارزش مالی است.
وی با تاکید بر اینکه خود کاغذ اسکناس ارزشی در حد چند ریال دارد و اگر همین ارزش اعتباری نیز از آن گرفته شود کسی کاغذ آن را شاید مفت هم نخرد تصریح کرد: این مسئله بیانگر آن است که مسئله و موضوعی که می‌خواهیم با رجوع به قرآن، حکم آن را به دست آوریم دچار تغییر ماهوی شده است، لذا اگر می‌خواهیم بر اساس حوالجات، حساب و کتاب کنیم باید ارزش واقعی آن محاسبه شود سپس بتوانیم حکم آن را از مبانی قرآنی به دست آوریم.
اهتمام آیت‌الله موسوی اردبیلی به مقوله اقتصاد
این شاگرد آیت‌الله موسوی اردبیلی گفت: آیت‌الله موسوی اردبیلی معتقد بودند که قرآن کریم و اسلام قطعا دیدگاه اقتصادی دارد و می‌توان آن را استخراج و در عمل نیز پیاده کرد ولی مستلزم شناسایی علمی و دقیق موضوعاتی است که می‌خواهیم حکم آن را از قرآن بیرون بیاوریم و مهمترین مسئله نیز حداقل در اقتصاد تبیین و شناخت دقیق موضوع است وگرنه با شناخت دقیق موضوع، استنباط حکم کار دشواری نخواهد بود.
موسویان با اشاره به بحث دعا در قرآن که آیت‌الله موسوی اردبیلی به آن پرداخته‌اند، گفت: یکی از مهمترین شئون انسان در عبادت و بندگی، دعاست که این مسئله از قرآن نیز قابل استنباط است زیرا دعا نهایت تضرع و نیاز انسان به وجودی بی نیاز و بی نهایت را نشان می‌دهد و هر قدر دعا و تضرع انسان بیشتر باشد میزان بندگی او نیز افزایش خواهد یافت.
وی تاکید کرد: در قرآن کریم دعاهای زیادی از انبیاء وارد شده است که نمونه بارز آن دعاهای حضرت یوسف، حضرت یونس و ابراهیم(ع) و ... است و این مجموعه نیز در تفسیری دوجلدی آیت الله موسوی اردبیلی منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 پست الکترونیکی    QTV@irib.ir پیامک  300004444   پیامگیر  27868000

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شبکه قرآن می باشد