شبکه قرآن سیما صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در 21 آذر 1379 مصادف با 15رمضان به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

قبل از افتتاح رسمی شبکه قرآن سیما از سال 1378(با شروع ماه مبارک رمضان) برنامه های خود را آغاز نمود.

بدین صورت که هر شب یکساعت بعد از خبر 22:30 شبکه دو از ساعت حدود 23 تا 24 با عنوان سیمای قرآن از شبکه دو سیما به روی آنتن می رفت .

بعد از یکسال برنامه های این شبکه که در وقت اذانگاهی ظهر پخش می گردید به پس از اذان ظهر انتقال یافت و مدت 2 سال با عنوان سیمای نور با همین نحو ادامه داشت.

سپس به مدت 2 سال صبحها از شبکه 4 سیما حدود 5 ساعت از ساعت 6 تا 11 صبح برنامه های شبکه قرآن پخش میشد.

در دوران تصدی مهندس ضرغامی شبکه قرآن سیما به 12 ساعت پخش و در حال حاضر نیز این شبکه به صورت 24 ساعته از کانال 8 سیما با برنامه های متنوع میهمان مخاطبان قرآنی می باشد .

اولین مدیر این شبکه سلمان فرهمند بود که از سال 78 تا 81 بود و بعد از ایشان ، مصطفی صدرزاده از سال 81 تا 84 ، دکتر حسین ساری سال 84 تا90 ، دکتر محمد باقر پیشنمازی سال 90 تا 91 ، حسن گروسی سال 91 تا 93 ، بهرام محمدی نیا سال 93 تا 94 ، سید جواد موسوی از 94 تا 95 و از سال 95 تاکنون محمد حسین محمدزاده مدیریت این شبکه را برعهده داشتند .

این شبکه در ابتدای کار به عنوان سیمای قرآن فعالیت خود را آغاز کرد و بعدها با عنوان های شبکه قرآن سیما ، شبکه قرآن و معارف سیما و در حال حاضر نیز تحت عنوان شبکه قرآن سیما به فعالیت خود ادامه داده است .

با انتصاب جناب آقای دکتر علی عسکری به عنوان رییس سازمان و با توجه به تغییرات ، شبکه قرآن و معارف سیما با دریافت ابلاغ ساختار جدید از سوی ایشان و معاون محترم سیما (جناب آقای دکتر میرباقری) ، صاحب پنج گروه برنامه ساز شد که به شرح زیر می باشند :  

1 – گروه علوم قرآنی : با رویکرد پرداختن به زوایای موضوعات متنوع علوم قرآن

2 – گروه کودک و نوجوان : با رویکرد آموزش جامع قرآن کریم با محوریت حفظ

3 – گروه مسابقات و جلسات قرآنی : با رویکرد تولید برنامه های جذاب و پرهیجان با ساختار مسابقات و پوشش محافل و مسابقات قرآنی کشور به منظورر ترویج و تشویق برگزاری اینگونه محافل و مسابقات

4 – گروه تلاوت و نغمات دینی : با رویکرد پخش تلاوت های شاخص و ماندگار از  اساتید ایرانی و مصری و همچنین پخش ادعیه ، مناجات و نغمات دینی

5 – گروه اطلاع رسانی : پوشش اخبار قرآنی و معارفی

 

از برخی برنامه های اصلی شبکه (از ابتدا تا کنون) می توان به : اشاره ، صبح و امید ، راه روشن ، مشکات ، سیمای تلاوت ، وقت بیداری ، طرح های بزرگ قرآنی 1441 تا 1450 ، اسرا ، شب آسمانی ، نسیم اجابت ، تمنا ، ضیافت ، یک روز نورانی ، چشمه های جاری ، برهان ، باران ، عطر انتظار ، یاد خدا ، مفتاح ، بشری ، بینات ، نفس صبح ، هم آوایی ، مسابقه فردوس ، به وقت خانواده ، سراج ، ستاره ها ، به وقت نوجوانی ، باغ رویایی ، اهالی بهشت و ... اشاره کرد .

300004444
qtv@irib.ir
021-27868000
کلیه حقوق این وب سایت به شبکه قرآن و معارف سیما تعلق دارد